اخبارجهان

انتظار می‌رود که فدرال رزرو در این ماه نرخ بهره را افزایش ندهد

انتظار می‌رود که فدرال رزرو در این ماه نرخ بهره را افزایش ندهد

در پی انتشار آمارهای مربوط به تورم، بازارها انتظار دارند که فدرال رزرو نرخ‌های بهره را در جلسۀ پیش‌روی خود در تاریخ ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور)، ثابت نگه دارد، با نرخ‌های کنونی که بین ۵.۲۵ تا ۵.۵ درصد قرار دارند. در حالی که اکثریت معامله‌گران انتظار دارند که این نرخ‌ها در ماه‌های نوامبر (مهرماه) یا دسامبر (آبان‌ ماه) بدون تغییر باقی بماند، بانک مرکزی هنوز بطور قطع احتمال افزاییش بیشتر نرخ‌ها را رد نکرده‌است.

افزون بر این، طبق گزارش فوربز، تحلیل‌ها از قراردادهای آتی نرخ بهره نشان می‌دهند و با در نظر گرفتن تمایل کم فدرال رزرو به ایجاد تغییرات غیرمنتظره در بازار، احتمال اندکی برای بالا بردن نرخ‌های بهره در ماه سپتامبر (شهریور) وجود دارد.

انتظار می‌رود که فدرال رزرو در این ماه نرخ بهره را افزایش ندهد
تنها ۷درصد بازار انتظار افزایش نرخ بهره را در جلسه ۲۰ سپتامبر دارند

با این وجود، بر اساس اطلاعات به دست آمده از ابزار مراقبت فدرال رزرو در بورس کالای شیکاگو (CME’s FedWatch Tool)، احتمال افزایش نرخ بهره در پایان جلسه‌ی بعدی فدرال رزرو در تاریخ یکم نوامبر (۱۰ آبان)، حدود ۳۵ درصد است، که این موضوع نشان‌دهنده‌ی احتمال پابرجا بودن افزایش نرخ بهره است.

انتظار می‌رود که فدرال رزرو در این ماه نرخ بهره را افزایش ندهد
حدود ۳۶درصد بازار انتظار افزایش نرخ بهره در جلسه یک نوامبر را دارد

انتشار داده‌های اقتصادی مانند گزارش اخیر شاخص قیمت مصرف‌کننده و پیش‌بینی‌های آتی فدرال رزرو هر دو به احتمال تغییر نرخ بهره در نشست ماه نوامبر (آبان) کمک می‌کنند. با آنکه چشم‌انداز افزایش نرخ بهره در جلسه دسامبر (آذر) نیز وجود دارد، نظر عمومی بازارها برآن است که اگر افزایش دیگری برای سال ۲۰۲۳ در نظر باشد، احتمالاً در نوامبر (آبان) صورت خواهد گرفت.

سیاست‌گذاران فدرال رزرو قرار می‌گیرد در نشست ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور)، پیش‌بینی کوتاه‌مدت خود از روند نرخ بهره تا پایان سال ۲۰۲۳ را اعلام نمایند. به‌نظر می‌رسد که با توجه به تنها بودن دو جلسه دیگر کمیته بازار آزاد فدرال تا پایان سال پس از این نشست، گزارش به‌ دست آمده می‌تواند سرنخ‌های مهمی درباره احتمال تغییر نرخ بهره در ماه نوامبر فراهم آورد.

طبق آخرین گزارش فدرال رزرو منتشر شده در ژوئن (خرداد)، پیش‌بینی شده بود که نرخ‌ها در سال ۲۰۲۳ احتمالاً یک دهم درصد افزایش خواهند یافت، که این در تضاد با نگاه کنونی بازار است. در صورت‌جلسه نشست ژوئیه (تیر) فدرال رزرو نیز همین دیدگاه تقویت شد، اما داده‌های اقتصادی جدید اشاره به کاهش تورم و نشانه‌هایی از کندی رشد استخدام می‌کنند، دو عاملی که فدرال رزرو امیدوار بود با کاهش تورم شاهد آن‌ها باشد.

به همین خاطر، بازارها منتظرند تا ببینند که آیا سیاست‌گذاران بر این باورند که افزایش نرخ بهره‌ای دیگر در راه است یا خیر. فدرال رزرو تا‌کنون نسبت به بهبود تورم اظهار تردید نموده است، اما این دیدگاه از زمان انتشار آخرین داده‌ها ممکن است تغییر کند.

چشم‌انداز داده‌های اقتصادی

خواه بازار و خواه فدرال رزرو هر دو بر این باورند که ما در نزدیکی اوج چرخه کنونی نرخ‌های بهره قرار داریم. جرمی پاول، رئیس فدرال رزرو، در سخنرانی‌های اخیر خود اظهار داشته است که این نهاد معتقد است به احتمال زیاد بسته به داده‌های اقتصادی، یک یا دو افزایش بیشتر نرخ‌های بهره مورد نیاز خواهد بود. این تفکر هم بازارها را متقاعد کرده است.

آخرین گزارش‌های مربوط به شاخص قیمت مصرف‌کننده شاهدی بر کاهش تورم و نشانه‌های تعدیل در رشد بازار کار هستند. این داده‌ها به طور کلی با آنچه فدرال رزرو امیدوار است دیده شود، مطابقت دارند.

با این حال، حتی با بهبود محدود در شاخص‌های اقتصادی و احتمال افزایش قیمت مسکن که ممکن است نرخ‌ها را بیشتر تحت تاثیر قرار دهد، هنوز هم نگرانی‌هایی در مورد نحوه مبارزه فدرال رزرو با تورم وجود دارد. این موضوع می‌تواند در نشست‌های بعدی و تصمیمات سیاست گذاری این نهاد تاثیر بگذارد.

واکنش بازار ارزهای دیجیتال

ظاهراً وضعیت بازار ارزهای دیجیتال نشان داد که به احتمال قوی استقبال مثبت از عدم افزایش نرخ بهره در نشست سپتامبر فدرال رزرو وجود دارد.

رئیس فعلی فدرال رزرو، جرمی پاول، در جمعه‌ای که گذشت و در کنار بن برنانکی، سرپرست پیشین بانک، اظهار داشت که با توجه به داده‌های اعتباری حال حاضر، افزایش نرخ بهره به اندازه‌ای که پیش‌تر فرض می‌شد شاید لازم نباشد.

در پی این توضیحات، قیمت بیت کوین از سطح ۲۵,۴۰۰ دلاری به محدوده‌ ۲۶,۰۰۰ دلاری صعود کرد. همچنین، شاخص بازار کوین‌دسک (CMI) که وضعیت دقیق بازار ارز دیجیتال را با در نظر گرفتن ارزش وزنی آن‌ها تخمین می‌زند، در آن روز حدوداً یک درصد افزایش را تجربه کرد.

انتظار می‌رود که فدرال رزرو در این ماه نرخ بهره را افزایش ندهد
نمودار یک ساعته قیمت بیت کوین

چارلز ادواردز، بنیان‌گذار Capital Investments و یکی از فعالان بازار بیت کوین، نظریه‌ای مطرح کرده است که بر اساس آن، فدرال رزرو آمریکا ناگزیر به انجام اقداماتی برای ریختن پول به اقتصاد خواهد بود، بویژه اگر شاهد افزایش نرخ بیکاری یا کاهش چشمگیر در مصرف خانوارها باشیم. او تصور می‌کند که این اقدام می‌تواند منجر به بالا رفتن ارزش سرمایه‌های با ریسک بالا مانند بیت کوین شود، که همزمانی آن با رویداد نصف شدن پاداش بیت کوین که هاوینگ نام دارد و در سال آینده رخ خواهد داد – می‌تواند به افزایش قیمت‌ها در این بازار کمک کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا